Žďárskými vrchy vede hustá síť značených turistických tras, na mnohých místech doplněných panely
naučných stezek
. Nejfrekventovanější místa jsou okolí Žákovy hory, Devíti skal a Milovská kotlina, tedy centrální část CHKO, kudy projdou tisíce turistů ročně. Prosíme vás proto, abyste respektovali značené trasy a neničili okolní přírodu pohybem mimo stezky zejména v národních přírodních rezervacích. Přírodě tak dopřejete potřebný klid.

Informační panely
Návštěvnická infrastruktura

národních přírodních rezervacích je pohyb mimo značené stezky zakázán zákonem; proto jsou naše NPR celoročně nepřístupné, okolo našich NPR ale vedou naučné stezky. Těmito stezkami jsou NPR zpřístupněny alespoň okrajem.

I když trasy zde lze naplánovat kratší i dlouhé a nevedou do závratných výšek, nejde vždy o snadné procházky. Povrch stezek je často kamenitý a i v lese mezi kořeny se špatně šlape. Na jaře i do podzimu se dobře oblečte, bývá tu chladno už začátkem října a zima je tu dlouhá. Nezapomeňte proto na pevnou obuv a případně pláštěnku.

Zveme Vás zároveň do Domu přírody Žďárských vrchů ve vesnické památkové rezervaci Krátká taktéž v centrální části chráněné oblasti.

Dům přírody Žďárských vrchů
Dům přírody Žďárských vrchů